Learn More

To moje miejsce odnalezione

Urszula Broll jest artystką uznawaną za Mistrza Polskiego Malarstwa Współczesnego, związana z działalnością Grupy St-53. Absolwentka krakowaskiej ASP - Oddział w Katowicach, miasto z którym przez wiele lat była związana, później zamieszkała w Przesiece w Karkonoszach. Podróż z Katowic do Przesieki była w jej życiu symboliczną wędrówką, poszukiwaniem siebie i swojej drogi w świecie. W góry artystka przyjechała z ukształtowaną w pełni wizją świata i swej drogi artystycznej i nadal nią podążała.


Przesieka w życiu Urszuli to czas spokoju, a jej sztuka ten spokój odzwierciedla. Tam powstają akwarele geometryczne i rysunki tuszem. Na wystawie z okazji 50 lecia twórczości Urszul Broll w Wałbrzyskiej BWA zostały zaprezentowane prace ukazujące tę drogę twórczą, poczynając od tych najwcześniejszych z lat 50. Początkowo są to tematy śląskie, o syntetycznej, naturalnej ekspresji, jak portret "Stara Ślązaczka".


Następnie twórczość artystki jest związana z działalnością Grupy St-53. Pojawiają się kubistyczne realizacje, gdzie, jak zalecał Władysław Strzemiński, odnajdywano drogę "ewolucyjnego rozwoju sztuki", rozwiązując problemy zawarte w Teorii widzenia, której założenia teoretyczne Grupa St-53 postanowiła sprawdzić w praktyce. Powstają obrazy pojmowane jako energia przenikających się form i barw (z cyklu "Przekształcenia"), następnie swobodnie kształtowane, odrealnione pionowe kompozycje przerodziły się w cykl "Alikwoty", nawiązujące do dzieł muzycznych i w latach 70 akwarele związane z życiem duchowym, nawiązujące do indyjskich mandali, aż po mistyczne akwarele geometryczne i rysunki tuszem, z czasu pobytu w Przesiece. Urszula Broll wypracowała swój własny świat ezoteryki, magii oraz prawd życiowych, określający absolutną jedność świata oraz harmonii.


W sierpniu 2008 roku Urszula Broll, na zaproszenie serwisu www.przesieka.pl zdecydowała się wystawić swoje prace na pierwszym "Pikniku ze sztuką przy Dziurawej Skale", który, miejmy nadzieję, stanie się cyklicznym wydarzeniem artystycznym kontynuującym malarskie tradycje miejscowości.


Identity & Categories

You are in Good Hands

Hire Us
Clients Logo
Clients Logo
Clients Logo
Clients Logo
Clients Logo